Меню

Укр Рус

Чи безпечний free soft?

Кожен безкоштовний софт мріє стати платним. Ця перевірена часом і життям істина допоможе нам розкрити дуже важливий аспект комплексної кібербезпеки даних. При використанні або завантаженні будь-якого безкоштовного програмного забезпечення необхідно максимально строго контролювати можливу активність супутнього легальним програмами шкідливого ПЗ.

Причіпний вагон

Користуючись безкоштовними програмами, пам'ятайте правило «причіпного вагона» - проїзд безкоштовний, але доведеться потерпіти докучливих продавців різного мотлоху і настирливу рекламу. Сам по собі free soft може бути нешкідливим і корисний, але тільки якщо при його встановленні дотримуватися правил безпеки.

Прийміть як факт. 99% програм, які спочатку пропонуються, як безкоштовні зрештою стають джерелом прибутку для своїх авторів. Хтось вводить ціну на повну версію, а хтось, зовні продовжуючи залишатися free money, заробляє з супутніх джерел. Найяскравішим прикладом монетизації безкоштовних програм є укладення контрактів з іншими вендорами. Під час установки користувачеві надходить пропозиція додаткової інсталяції різноманітних «чистильників» ПК, оптимізаторів ОС, менеджерів файлів, програм захисту від реклами і навіть антивірусів. Такі починання можуть бути найшляхетнішими, але все частіше прикриваючись цією ширмою, сучасні зловмисники просочуються в ПК користувачів.

Саме на цьому етапі юзер потрапляє в зону ризику. Будь-яке додаткове ПЗ може виявитися замаскованими троянами, адварем, вірусами, кейлогерам і бекдорами. Крім того, варто пам'ятати, що сам по собі безкоштовний софт може бути замаскованою шкідливою програмою. Тому, правило №1:

Правило Будь-які нові програми необхідно шукати і тим більше встановлювати з перевірених ресурсів або офіційних сайтів

Якщо ж потрібна програма знайдена, її джерело викликає довіру, і рішення щодо встановлення прийнято, антивірусна лабораторія Zillya! рекомендує запам'ятати важливе правило №2 інсталювання на Ваш ПК free soft:

Правило Уважно стежте за галочками, які ставите для того щоб почати установку

Під цими, здавалося б, нічого не значущими підтвердженнями і погодженнями із політикою компанії творця, можуть приховуватись Ваші дозволи на установку додаткового, можливо інфікованого шкідливими програмами, ПО. Згода дорівнює добровільному зараженню власного ПК. Якщо ж без потрібної «галочки» установка не можливе, подумайте десять разів, перед тим як зважитися на сумнівні «доповнення», навіть якщо вони будуть здаватися абсолютно нешкідливими. Можливо, цій програмі є більш безпечна альтернатива. В цілому, експерти рекомендують завжди відмовлятися від додаткового ПЗ при втановленні будь-якого free soft.

Крім того, не забувайте, що на ПК обов'язково повинен стояти антивірус. Це правило №3.

Правило Наявність сучасного захисного ПЗ - необхідна умова для побудови кібербезпеки свого ПК при будь-яких умовах

Антивірус дозволить більш ретельно відбирати і досліджувати будь-яке ПЗ, яке ви встановлюєте на свій комп'ютер на предмет його потенційної небезпеки. Крім того антивірусна програма додатково буде запитувати підтвердження про рішення на завантаження і робити свої коментарі щодо безпеки інсталювання файлів, до яких ми рекомендуємо прислухатися.

Ліцензійні продукти

Окремо хочеться сказати про такий аспект «free soft» як піратські сайти і «поламані» версії офіційних програм. Крім того, що втановлення і використання піратських версій - за своєю суттю злодійство, подане під безкоштовним соусом, саме ці джерела, як правило, найебезпечніші в питанні зараження шкідливим ПЗ.

Фахівці антивірусної лабораторії Zillya! рекомендують користуватися ліцензійним програмним забезпеченням, краще від самих виробників, оскільки це серйозно знижує ризик зараження ПК небезпечним малваре. Однак навіть з відомими виробниками безкоштовного ПЗ не варто забувати правило №2: уважно стежте за галочками, які ставите для того щоб почати інсталяцію.

Вам сподобалась стаття?

Так
ні

Надішліть нам свої зауваження

Будемо раді конструктивній дискусії
Так

Підпишіться на розсилку "Все про кіберзахист"

Будьте в курсі, як захистити себе від кіберзагроз