Меню

Укр Рус

Хто і навіщо пише віруси?

Те, що більша частина проблем з сучасним програмним забезпеченням викликана вірусами — сумнівів ні у кого не викликає. Але виникає закономірне питання — хто і навіщо створює комп'ютерні віруси, та ще в таких кількостях? Адже вірусні аналітики щодня поповнюють бази антивірусних програм тисячами нових записів. 

Нудьга і допитливість — це найперші причини, через які люди починають писати різноманітні вірусні програми. З самого початку історії появи вірусів, ці причини змінилися.

Міфічна версія 

Існує поширена серед багатьох омана, що компанії, які випускають антивірусний захист, щоб без роботи не залишитися, самі ж віруси і пишуть. Але ця версія не має жодного достовірного підтвердження. Більше того, жодна антивірусна компанія не пішла б на подібний ризик. Тому що все таємне стає, рано чи пізно, явним і розкриття інформації про недобросовісність якої-небудь антивірусної компанії призвело б її до неминучого краху. 

Хуліганська версія 

Юні програмісти, нудьгуючі студенти і школярі пишуть нові віруси з тих же мотивів, з яких хулігани б'ють ліхтарі і обписують написами стіни (з нудьги і допитливості, тобто).

Такі віруси зазвичай не несуть в собі явної загрози, оскільки містять силу-силенну помилок і взагалі рідко бувають працездатними. Як правило, з цими дилетантськими вірусами може з легкістю впорається будь-яка антивірусна програма. 

До речі, саме ці «нудьгуючі» хлопці доставляють найбільшу кількість роботи вірусними аналітикам антивірусних лабораторій, оскільки щодня випускають десятки тисяч нових вірусів по всьому світу. 

Комерційна версія 

У даному випадку віруси створюються грамотними і досвідченими програмістами, які відмінно розбираються в захисті сучасного ПЗ. Плюс — ці програмісти відмінно знають механізми роботи правоохоронних органів, що займаються розслідуванням комп'ютерних злочинів. 

Їх головна мета — дохід. Саме такого, спрямованого на заробіток, шкідливого ПЗ, в Мережі найбільше. 

Розсилка спаму 

Існуючі інтернет-ресурси зв'язку мають захист від спаму і швидко блокують акаунти або окремі локальні мережі та ПК. 

Тому вірусописьменники пишуть такі троянські програми, які будуть красти акаунти користувача (для того, щоб розсилати з них спам) або використовувати IP-адреси заражених комп'ютерів для автоматичної реєстрації потрібної кількості спам-акаунтів.

Також створюються так звані рекламні віруси, які показують рекламу користувачеві під час його роботи за комп'ютером. Або ж вірус може «сидіти» таємно у системі, щоб збирати інформацію про користувача і відправляти статистику замовнику. 

Мережеві атаки 

Нерідко безчесні компанії та підприємці оплачують мережеві атаки, спрямовані на сайти конкурентів. Існує багато різновидів мережевих атак, але найпопулярнішим є DDos-атака (від англ. Distributed Denial of Service — розподілена відмова від обслуговування). 

Якщо одночасно на сайт намагається зайти велика кількість користувачів, сервера, на яких знаходяться сайт, просто відмовляються працювати і «відключаються». Так як вони не в силах обробити більше норми одночасних запитів. 

Наприклад, щорічно під новорічні свята великим інтернет-магазинах доводиться боротися з численними атаками з боку конкурентів. 

Щоб організувати подібну атаку, пишеться спеціальна троянська програма, мета якої — інфікувати максимально велику кількість комп'ютерів. Тому спочатку такий вірус ніяких дій не робить і ніяк себе не проявляє. Коли таких заражених комп'ютерів набирається багато, власник інфікованої мережі може приховано використовувати ресурси зомкомп'ютерів користувачів і безперервно атакувати запитами певний ресурс, який «лягає» і стає недоступний для відвідування. Таку інфіковану мережа комп'ютерів називають ботнетом (від англійських слів roBOT і NET).

Наведені в статті версії використання вірусів говорять про те, що сьогодні більшість дійсно шкідливих вірусів створюють аж ніяк не ентузіасти, а висококваліфіковані фахівці і їх мета — заробіток грошей. А головне, що сучасні хакери пишуть віруси не для злому Пентагону, а зовсім навпаки, мета сучасних вірусописьменників — рядові користувачі. 

І пам'ятайте, хто б не писав шкідливе ПЗ, з ними борються антивіруси, не нехтуйте їх захистом.

Вам сподобалась стаття?

Так
ні

Надішліть нам свої зауваження

Будемо раді конструктивній дискусії
Так

Підпишіться на розсилку "Все про кіберзахист"

Будьте в курсі, як захистити себе від кіберзагроз