Меню

Укр Рус

Шпигуни усюди: сучасні можливості слідкувати за користувачами

Шпигуни усюди: сучасні можливості слідкувати за користувачами
18.08.2015
58914

Будь-який комп'ютер, підключений до зовнішньої мережі, може стати жертвою шкідливих програм. Типові загрози, які можуть нести віруси: знищення даних, надання зловмисникові віддалений доступ до ПК, уповільнення роботи комп'ютера. Але найголовніша проблема в інформаційній безпеці будь-якого девайса - це шпигунство і стеження за особистими даними користувача.

А почалося все досить невинно. У 1962 році інженери компанії Bell Laboratories створили гру "Дарвін". Дві програми змагалися між собою досліджуючи дисковий простір комп'ютера і намагалися знищити одна одну. Згодом, принцип саморозмноження структур став використовуватися хакерами для створення шкідливих програм. З'явилися перші віруси і троянці.

Троянці, на відміну від вірусів, шукають уразливості пристроїв і використовуються для крадіжки паролів і отриманням конфіденційної інформації. Як правило, шкоди комп'ютеру вони не роблять, але слідкування за користувачем за допомогою шпигунських програм може завдати людині серйозних фінальних та моральних збитків. Існують безліч троянців, про які користувач і не здогадується:

  • Віддалене адміністрування. Шукаючи уразливості пристрої, троянці допомагають хакеру тримати девайс під своїм повним контролем.
  • Рекламні модулі. При установці зламаної програми або запуску torrent-файлу, на комп'ютер завантажуються спеціальні модулі. Після цього, при відвідуванні електронних сторінок, користувач бачить рекламні банери і спливаючі вікна.
  • Розсилка спаму. Цей тип шкідливих програм збирає адреси пошти, і згодом організовує масову розсилку рекламного характеру.
  • Шпигунські програми. Назва говорить сама за себе. Трояни ведуть шпигунство за "жертвою", відслідковують відвідувані сайти, натиснення клавіш, і роблять скріншоти екрану.
  • Proxy-сервери. Непомітно встановлюючи проксі-сервер, хакер підставляє IP користувача, роблячи незаконні дії в інтернет мережі.
  • Програми обчислень. «Інтелігентний» вид троянців, який використовує ресурси вашого комп'ютера для групових обчислень певних завдань.

Троянських програм, здатних зламати ваш улюблений девайс безліч. Установка безкоштовних програм, відвідування сумнівних веб-сайтів і колективне використання знімних носіїв, ставить ваш ПК в категорію підвищеного ризику. "Звідки вони беруться, якщо на комп'ютері стоїть антивірус?" - запитаєте Ви. Справа в тому, що хакери постійно стежать за новими розробками антивірусних компаній, і враховують їх досягнення при написанні нових вірусів. Але якщо постійно оновлювати антивірус і грамотно налаштувати вбудований захист ПК, з великою ймовірністю можна уникнути подібної біди. Можна виділити наступні цікаві приклади відомих троянців:

  • DaVinci. Цього "розвідника" виявили в 2012 році. Основні функції: стеження та збір інформації про відвідування інтернет ресурсів, перехоплення даних зв'язку Skype і перехоплення паролів соціальних мереж.
  • FinSpy. Перехоплення телефонних дзвінків Skype і запис відео-інформації, крадіжка паролів і особистого листування через електронну пошту.

Як правило, швидких рішень для боротьби з троянцями немає. Пройде час, і будуть заражені тисячі девайсів, після чого антивірусні лабораторії почнуть шукати протиотруту від шкідливої програми. Але відсіяти певну категорію вірусів можна, якщо слідувати простим правилам: працювати в системі з обмеженими правами, не користуватися невідомими програмами, забороняти браузеру запам'ятовувати паролі.

Власникам Linux і Unix-подібних операційних систем, також не варто розслаблятися. Раніше вважалося що комп'ютери, що працюють під цими системами, не схильні до зараження шкідливими програмами. Але, як показує практика: попит - народжує пропозицію. З підвищенням відсотка використання цих ОС, хакери звернули увагу і на цей "перспективний" ринок. Починаючи з 2005 року, випадки вставок троянських програм в додатки до Unix систем, подвоїлися.

Це ж стосується і власників мобільних пристроїв, які використовують Android. Наприклад, вірус Simplocker, шифрує дані SD-карти, після чого вимагає гроші для розблокування. Потім з'явилися "знамениті" троянці Geinimi і DroidDream, які збирали конфіденційну інформацію в смартфоні, і відсилали інформацію на віддалені сервера. Саме після цих випадків, Google почав активну боротьбу за "чистоту" служби play market. З початку 2015 року, кількість вірусів для Android обчислюються декількома сотнями тисяч.

Навіть якщо Ви не зберінаєте на своєму девайсі секретної інформації, шкідливе програмне забезпечення може помітно зменшити продуктивність комп'ютера. Краще захистити пристрій, ніж потім витрачати час і нерви на його "лікування". Спеціальні антивірусні комплекси, зможуть захистити комп'ютер не тільки від вірусів, але й від різноманітних шпигунських програм.

Вам сподобалась стаття?

Так
ні

Надішліть нам свої зауваження

Будемо раді конструктивній дискусії
Так

Підпишіться на розсилку "Все про кіберзахист"

Будьте в курсі, як захистити себе від кіберзагроз