Меню

Укр Рус

Типи шкідливого ПЗ: Діалер

Dialer - шкідливе ПЗ, що краде гроші з телефонних рахунків.

Діалери, з'явилися ще за часів повільного Інтернет, до якого користувач підключався за допомогою модему і телефонної лінії. Користь кіберзлочинців від зараження комп'ютера таким «вірусом» полягає в крадіжці грошей, шляхом використання дорогого інтернет-з'єднання, з подальшим виставленням рахунків за телефонні дзвінки. Хоча, в нинішній час, мало хто використовує модем для виходу в Інтернет з комп'ютера за допомогою телефону, такий вид шахрайства, як Dialer, не втратив своєї актуальності.

Природно, не маючи модему, комп'ютер не схильний до таких загроз, однак, поява гаджетів, які використовують сім-карту і мобільних телефонів дало новий сплеск поширенню даного виду шкідливого ПЗ. При зараженні мобільного телефону, шкідливе ПЗ додзвонюється на платний телефонний номер, при цьому відключаючи на пристрої динамік, щоб приховати свою активність. Через короткий час всі кошти на телефонному рахунку списуються на користь платного номера, про що жертва дізнається, в більшості випадків, після активності вірусу. Ні про що не підозрюючи, користувач кладе чергову суму грошей собі на рахунок. Тільки після декількох прецедентів зникнення грошей зі свого рахунку, жертва намагається з'ясувати причину, що в більшості випадків не приводить до успіху, оскільки Dialer добре маскується в операційній системі телефону.

Шахрая, на чий номер був здійснений дзвінок, складно притягнути до відповідальності, тим більше повернути вкрадені гроші. Це обумовлено тим, що платний номер, на який відбувався дзвінок, може бути зареєстрований в іншій країні, де знайти кіберзлочинця практично неможливо. Боротьба з цим видом шахрайства зводиться до блокування платних номерів, запідозрених у зловмисних діях. Однак, це не панацея, оскільки сучасні діалери здатні віддалено змінювати номер, на який здійснюється дзвінок.

Існує маса програмного забезпечення, яке можна віднести до категорії Dialer, але вони приносять користь, а не шкоду користувачеві. Більшість таких програм використовують принцип автодозвону або повторного з'єднання з Інтернет. До них можна віднести багато менеджерів завантажень, програми автодозвону для телефонів та інше. Функції таких програм зручні, оскільки можуть включити переадресацію дзвінків, коли Ваш номер зайнятий, або розірвати з'єднання з Інтернет для перевірки залишку коштів на рахунку та повторного приєднання. При цьому великий відсоток таких програм несе в собі приховану загрозу, оскільки вони можуть бути написані з метою крадіжки грошей з Вашого рахунку.

Для того щоб на 100% забезпечити себе від таких неприємностей, краще не тримати гроші на своєму телефонному рахунку. У такому випадку, діалер не зможе реалізовувати свої шкідливі функції, однак, при цьому з телефону буде неможливо подзвонити.

Інший варіант - це встановлювати тільки ліцензоване програмне забезпечення від перевірених розробників. Тоді шанс зараження вірусом або шкідливим ПЗ скоротиться в десятки разів.

Третій, оптимальний варіант, який підійде як простим, так і досвідченим власникам гаджетів - це установка антивірусного програмного забезпечення. У цьому випадку дії користувача контролює антивірусна програма, яка відстежує підозрілу активність телефону і блокує або попереджає про можливий несанкціонований дзвінок.

Вам сподобалась стаття?

Так
ні

Надішліть нам свої зауваження

Будемо раді конструктивній дискусії
Так

Підпишіться на розсилку "Все про кіберзахист"

Будьте в курсі, як захистити себе від кіберзагроз