Меню

Укр Рус

iOS: міфи абсолютної безпеки

Мобільні гаджети від Apple, що вже стали легендою, працюють на платформі iOS. Перший сенсорний iPhone було презентовано у 2007 році засновником компанії Стівом Джобсом. В той же час до відома користувачів було доведено, що новий мобільний пристрій працює на основі OS X, яка використовується для комп’ютерів Mac. Перший смартфон мав набагато менше звичних функцій, але компанія відповідально підійшла до розвитку і вдосконалення операційної системи, і вже наступна версія мала серйозні нововведення. Знаковою стала поява сервісу AppStore, через який поширювалося фірмове прикладне програмне забезпечення.

Плюси iOS

У 2010 році з появою на ринку планшетного комп’ютера iPad операційна система отримала свою сучасну назву iOS. Мобільна платформа еволюціонує щороку, поступово розширюючи функціонал і відкриваючи нові можливості для користувачів. Восени 2015 очікується вже 9 версія операційної системи.

Однією з головних переваг iOS називають її надійність і безпеку. Ці якості забезпечуються закритістю системи і ретельним відбором мобільних додатків для поширення через AppStore, безпечності яких надається велике значення.  Прихильники iPhone і iPad впевнені, що така сувора політика компанії-виробника стовідсотково захищає від проникнення шкідливого ПЗ в операційну систему їх пристроїв. І це дійсно так: дотримання користувацької угоди зводить до мінімуму можливість підхопити вірус чи іншу шкідливу програму.

Вразливості  iOS

Але загрози все одно існують. Не кожного власника брендових гаджетів задовольняє обмежена можливість оновлення програмного забезпечення і встановлення лише схвалених і перевірених розробником додатків. Такі користувачі роблять джелбрейк (jailbreak) - процедуру отримання повного доступу до файлової системи iOS, яка можлива завдяки наявності уразливостей в системі безпеки операційної системи. Після проведених маніпуляцій разом з можливістю встановлення сторонніх додатків зростає ймовірність проникнення шкідливих програм.

Першу вірусну програму-троянця в 2008 році створила 11-річна дитина  в результаті експериментів з XML-файлами. Вірус маскувався під оновлення пакету Erica's utilities і під час спроби видалення стирав інші файли в iOS. Весною 2014 зафіксовано атаку на користувачів iPhone, які робили джелбрейк своїм гаджетам. Сайт, з якого почалося розповсюдження троянця Unflod Baby Panda, імовірно знаходився в Китаї. Це яскраві, але не поодинокі випадки активної діяльності шкідливого ПЗ.

Метою впровадження вірусних програм до файлової системи iOS є отримання доступу до особистої інформації, паролів доступу до банківських сервісів і платіжних систем, стеження за користувачем, розсилка спаму і реклами тощо. Вберегтися від втручання зловмисників у роботу мобільних пристроїв Apple можна ретельно дотримуючись правил безпеки:

  • не використовувати модифіковані версії iOS;
  • відмовитися від джелбрейку;
  • своєчасно оновлювати операційну систему після появи офіційних версій;
  • для встановлення нових додатків користуватися лише AppStore, звертати увагу на відгуки інших користувачів;

Це досить дієві правила, але зима 2015 року показала, що для розробників вірусів меж не існує. Троянський вірус-шпигун Xagent має офіційний сертифікат iOS Developer Enterprise Program і може проникати навіть на не зламані гаджети. Однією з особливостей цієї шкідливої програми є негайний рестарт після спроби його зупинки на пристроях з iOS 7. На  iPhone і iPad з восьмою версією iOS вірус присутній у вигляді іконки на робочому столі і не може бути запущений самостійно. Тож, будьте уважними і своєчасно вживайте заходи на підвищення безпечності і захисту власної інформації.

Вам сподобалась стаття?

Так
ні

Надішліть нам свої зауваження

Будемо раді конструктивній дискусії
Так

Підпишіться на розсилку "Все про кіберзахист"

Будьте в курсі, як захистити себе від кіберзагроз