Меню

Укр Рус

Популярні спам-схеми

Мабуть, кожен користувач інтернету знайомий з таким поняттям як спам. За статистикою в загальній кількості світових розсилок частка спаму складає близько 70%. Провайдери і різні інтернет-ресурси намагаються боротися, блокувати і всіляко фільтрувати спам, та й спамери постійно вдосконалюють свої технології і винаходять нові способи обходу фільтрів.

Згідно статистики Лабораторії Zillya! до 5% всіх електронних листів, що розсилаються, мають шкідливі вкладення. Тому, щоб убезпечити користувачів публікуємо список найпопулярніших спам-схем, на які шахраї ловлять користувачів.

«Нігерійські листи»

Ця схема набрала популярність ще до появи інтернету. У 80-их роках шахраї в Нігерії почали масово розсилати листи, представляючись колишнім королем, президентом, мільйонером і т.п. з проханням про допомогу в отриманні спадщини, оподатковуваної податком. Для цього вони виманювали у зацікавилених жертв гроші на оформлення міфічних угод, сплату податків, хабарі чиновникам і т.п. щоб потім, нібито поділитися отриманим спадком. 

В інтернеті така схема спаму теж відмінно працює. Користувач отримує листа, в якому йому повідомляють, що він може роздобути велику суму грошей. Усе, що від нього вимагається - допомогти ці гроші отримати. 

Приклад такого листа:

У листі якийсь містер Азіз, співробітник з компанії з видобутку золота, пропонує без відома свого начальства переправити 10,5 мільйонів доларів і 250 кг золота, та пропонує 30% користувачеві за співпрацю. 

Фішингові листи.

Це один з найпоширеніших видів спам-шахрайства. Шахраї намагаються обманом змусити користувача повідомити їм персональні дані (наприклад, паролі або номери банківських карт). Найчастіше лист маскується під офіційне звернення від великої компанії (Google, Microsoft, Steam і т.п.) або адміністрації банку з проханням підтвердити свої дані, інакше аккаунт буде заблокований і посилають користувача на сайт, який також маскується під офіційний ресурс. 

«Хахаха, подивись... Це відео про тебе)))»

Отримавши таке повідомлення заінтригований користувач, як правило, переходить по посиланню і там, цілком можливо, отримує повідомлення про те, що його медіа-програвач застарілої версії і його слід оновити. Завантажуючи оновлення він, насправді завантажує вірус, що заражає його ПК або смартфон. Звичайно, не варто в таких випадках думати, що товариші бажають користувачеві зла, швидше за все акаунт облікового запису з якого розсилався спам був зламаний зловмисниками. 

Зовсім недавно подібна розсилка заразила вірусом тисячі смартфонів українських користувачів, про що писав antivirus.ua

Благодійність

Шахраї не упускають можливості під час великих подій і трагедій скористатися загальної хвилею масових розсилок, з проханнями про допомогу хворим дітям або потерпілим у зоні АТО. І розсилають свої спам-листи, що містять шкідливі вкладення або пересилають користувача на сайт-пастку, на якому користувач переводить гроші на, нібито, благодійність, хоча насправді пересилає гроші в кишеню шахраїв. 

Акції та конкурси

Нехитрий варіант шахрайства, на який найчастіше попадаються літні люди або новачки в інтернеті. Користувач отримує листа, в якому сказано, що він переміг у конкурсі і може дістати товар по сенсаційно низькій ціні. Лист, як правило, замасковано під повідомлення від відомого бренду або компанії і виглядає дуже правдоподібно. Користувача просять зв'язатися за вказаним номером, де вигаданий представник компанії просить його оплатити товар і доставку.

Як захиститися? 

Надати 100% захисту від спаму не можуть ні програми, ні провайдери. Останнім і єдиним дієвим рубежем захисту залишається користувач. Тому варто: 

  • Обережно ставиться до листів, які вимагають надати конфіденційну інформацію, навіть якщо це ваш банк; 
  • Не завантажувати вкладення і не переходити за посиланнями в листах від невідомих відправників; 
  • По можливості уточнювати вміст вкладення або посилання, якщо відправник відомий вам.

Вам сподобалась стаття?

Так
ні

Надішліть нам свої зауваження

Будемо раді конструктивній дискусії
Так

Підпишіться на розсилку "Все про кіберзахист"

Будьте в курсі, як захистити себе від кіберзагроз